Management

Research

Habitat

Dollars at work

Information


Fisheries work groups

5 volunteer citizen committees provide important perspectives

Applications are open for several positions on five citizen groups that meet several times each year to discuss research, population, harvest trends and fisheries management with DNR fisheries staff.

These groups help improve discussion between citizens and the DNR. Members represent a variety of viewpoints and work together to address topics such as recreation, water quality, fish habitat, fish management and effects on local economies.

Work group members

Bass

  • Dick Beardsley, Bemidji
  • Michael Bolf, Rosemount
  • James DaRosa, Isle
  • Matthew Doth, Rogers
  • Steven Galletta, Perham
  • Mickey Goetting, Shakopee
  • Al Grabowski, Andover
  • Pat Hagen, Maplewood
  • Valerie Holthus, Andover
  • George Miserendino, Apple Valley
  • R. Otto Nielsen, Lino Lakes
  • Peter Perovich, Ramsey
  • Scott Petersen, Oakdale
  • Chakong Thao, St Paul
  • Vern Wagner, Minneapolis
  • Brian Wood, Wahkon

Catfish

  • Chad Boisjolie, Le Sueur
  • Steven DeMars, Stillwater
  • Jared Fine, Maplewood
  • Amy Hendry, Pine City
  • Luke Hentges, Jordan
  • John Homme, Rochester
  • Brian Klawitter, Lakeland
  • Karry Kyllo, East Grand Forks
  • Jay Leitch, Moorhead
  • Kevin Potter, Apple Valley
  • Clyde Terwey, Richmond
  • Darren Troseth, Jordan

Northern pike & muskellunge

  • Justin Birch, Bovey
  • Chris Cochran, White Bear Lake
  • Bob Ehlil, Bemidji
  • Roger Goeschel, Burnsville
  • Nicole Hertel, Shoreview
  • Chris Hunter, Sauk Centre
  • Jeff Johnson, New London
  • Greg Kvale, Baxter
  • Dan Leitzen, Rochester
  • Jim Lilienthal, Cushing
  • Aaron Meyer, Sauk Rapids
  • Keith Okeson, Sturgeon Lake
  • Dean Peterson, North Mankato
  • Robby Pollreis, Avon
  • John Underhill, Rochester

Panfish

  • Mike Ash, Shoreview
  • Philip Bernards, Brooklyn Park
  • Phil Burfeind, New Brighton
  • Brandon Dahl, St. Paul
  • James Edlund, Becker
  • Janey Erickson, Minneapolis
  • Ed Fussy, Bemidji
  • Michael Hehner, Brainerd
  • Gary Klatt, Breezy Point
  • Cynthia Lacher, St. Louis Park
  • Greg Schwarck, Bloomington
  • Bill Shogren, Eden Prairie
  • Jeff Sundin, Deer River
  • Garett Svir, Avon
  • Brent Taylor, Park Rapids
  • Dave Thompson, Battle Lake

Walleye

  • Craig Anderson, Eden Prairie
  • Jim Bedell, Hackensack
  • Barry Chouinard, Moorhead
  • Andrew Cox, Minneapolis
  • James Durfee, Minnesota Lake
  • Marne Flicker, Grand Rapids
  • Joel Griebie, Brownton
  • Terry Grosshauser, Cook
  • John Hamer, Faribault
  • Jim Justesen, Brooklyn Center
  • Gary Korsgaden, Park Rapids
  • Richard Lambert, Morris
  • Ann Latham, Spicer
  • John Loomis, St.Paul
  • Joshua Lund, Elk River
  • Tom Neustrom, Grand Rapids
  • Brenda Picht, Grand Rapids
  • Jay Sieling, Alexandria